Co wolno w czasie karmienia piersią?

21 Kwi

kobieta w ciąży

Niedawno zostałaś mamą i rozpoczęłaś karmienie piersią. Gratulujemy tak maleństwa, jak i wyboru najlepszego istniejącego sposobu na poprawę odporności dziecka i zapewnienie mu zdrowego rozwoju! Karmienie piersią może być jednak sporym wyzwaniem, jeżeli chodzi o dietę, przyjmowane leki, higienę osobistą, a nawet metody antykoncepcji. Jak zapewnić zdrowie sobie i maleństwu, nie popadając przy tym w niezdrową przesadę?

Antykoncepcja i leki w czasie karmienia

Dużo kobiet uważa, że karmienie piersią samo w sobie jest naturalną metodą antykoncepcji. Przez jakiś czas po porodzie kobieta przecież nie miesiączkuje, a sama produkcja pokarmu jest takim dodatkowym wysiłkiem dla ciała, że organizm nie skupia się już na takich drobiazgach, jak przeprowadzanie comiesięcznego cyklu menstruacyjnego – prolaktyna, hormon wydzielany w czasie karmienia, skutecznie hamuje jajeczkowanie. Prawdopodobnie właśnie ta naturalna antykoncepcja sprawia, że bardzo dużo par może w krótkim czasie pochwalić się dwójką małych dzieci. Jeżeli nie planujemy kolejnego dziecka w najbliższym czasie, antykoncepcja „tradycyjna” jest w czasie karmienia jak najbardziej wskazana. Istnieje bardzo wiele czynników, które mogą zaburzyć działanie prolaktyny, dlatego w czasie stosunku warto się dodatkowo zabezpieczać. Najlepszym rozwiązaniem jest antykoncepcja mechaniczna, czyli stosowanie prezerwatyw lub wkładek domacicznych. Co do leków, najlepiej oczywiście poprosić o pomoc lekarza – pamiętajmy, że nawet naturalne medykamenty i leki homeopatyczne mogą się okazać groźne dla malucha! Oprócz tego w sieci można znaleźć laktacyjny leksykon leków, w którym szczegółowo opisano wszystkie środki farmakologiczne i leki dla kobiet karmiących pod kątem ich potencjalnej szkodliwości dla mamy i dziecka.

kobieta z dzieckiem

Higiena i dieta

Kosmetyki używane do mycia w czasie karmienia nie muszą być już tak restrykcyjnie dobierane, jak w czasie ciąży, czasami lepiej jednak dmuchać na zimne. W czasie ciąży i karmienia najlepiej sięgać po produkty stworzone z myślą o mamach. Na ogół mają one delikatne składy, a do ich produkcji używa się produktów najwyższej jakości. Takie kosmetyki zapewnią nam odpowiednią pielęgnację w czasie, kiedy nasze ciało – skóra, włosy i paznokcie – narażone jest na wzmożony wysiłek. Co do diety, pamiętajmy o tym, żeby jeść potrawy, które nie obciążają żołądka. Na jakiś czas warto przerzucić się na dania przygotowywane na parze. W ten sposób jedzenie nie tylko zachowuje większość wartości odżywczych, ale także smakuje dużo lepiej, niż dania gotowane w sposób tradycyjny. Oprócz tego spróbujmy unikać potraw będących potencjalnymi alergenami, a także napojów z kofeiną i teiną.

Pamiętajmy, że w razie jakichkolwiek wątpliwości powinniśmy poradzić się lekarza. Internet jest pełen lepszych i gorszych informacji, a także mniej lub bardziej pomocnych artykułów, trudno jednak nazwać go rzetelnym źródłem wiedzy!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s