Tanie zamienniki leków

30 Paźdź

drug-store

O problemach polskiej służby zdrowia napisano już dziesiątki tysięcy stron tekstów, wylano miliony litrów atramentu. Rozpala on serca większości Polaków, ilekroć muszą mieć z nią do czynienia. Smutna prawda jest taka, że niewielu z nas nigdy nie napotkało problemów, wchodząc w kontakt z instytucjami jej podległymi. Podobnie stało się, gdy weszły do obiegu nowe zasady refundacji leków i preparatów medycznych. Lista leków refundowanych okazała się jedną z największych bolączek większości z nas w ciągu ostatnich kilku lat.

Refundacja

Refundacja leków oznacza częściową dopłatę do wybranych lekarstw dla osób, które szczególnie ich potrzebują. Jeszcze w ubiegłym dziesięcioleciu większość leków refundowana była na podstawie decyzji lekarza prowadzącego, określającego stawkę refundacji oraz ewentualnie proponującego tańsze zamienniki. Regulacje Ministerstwa Zdrowia wprowadzone około 2011 roku zmieniły jednak tę sytuację w sposób diametralny. Od tego momentu każda udzielona refundacja podlegała ścisłej kontroli ministerialnych urzędników. Zmieniona została też znacznie liczba i rodzaj leków podlegających refundacji. Nowe regulacje zabraniały też aptekarzom i lekarzom informowania pacjentów o istnieniu tańszych zamienników przepisanych lekarstw. Rozwiązaniem dla części młodszych pacjentów okazała się apteka internetowa, której nie obejmowała większość regulacji wprowadzonych przez ministerstwo. Dzięki systemowi odnośników i hiperlinków możliwe stało się znalezienie odpowiednio przedstawionych zamienników, czasem ratujących kieszeń klientów dzięki wielokrotnie niższej cenie.

Nie tylko leki

Niestety, problemy polskiej służby zdrowia to nie tylko reglamentowany dostęp do lekarstw. Każdy z nas choć raz zetknął się z problemem wielomiesięcznych kolejek do specjalistów, utrudnionego dostępu do specyficznych procedur medycznych oraz innych utrudnień, z którymi stykamy się na co dzień. I tak mimo, że część wizyt lekarskich nie powinna stanowić problemu dla większości pacjentów, trudno umówić się na wizytę w domu pacjenta, bez konieczności korzystania z godzin prywatnych lekarza czy spotkać się z dentystą korzystając z ubezpieczenia Narodowego Funduszu Zdrowia. Niestety, wciąż jeszcze nie wypracowano metody, która pozwoliłaby na pokonanie tych i podobnych problemów.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s