Leki z dżungli

28 Wrz

tropikiPod pojęciem  „lek” rozumiemy z reguły małe, barwne kapsułki do nabycia w aptekach czy nawet sklepach handlowych. W ten prosty sposób nabywają medykamenty mieszkańcy krajów, na których swego rodzaju znak wyryła cywilizacja zachodnia. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z faktu, że istnieją jeszcze nieliczne „zielone oazy” gdzie „leki rosną” na wyciągnięcie ręki zbierane przez ludy pierwotne. Dziś tropem tych plemion wyruszają wysłannicy gigantów farmaceutycznych, by penetrować ginące dziewicze tereny w poszukiwaniu zupełnie nowych substancji wykazujących właściwości lecznicze.

Apteki…  tropikalne?

Zanim medykamenty zawierające w swoim składzie komponenty roślinne znajdą swoje miejsce na półkach instytucji takich jak apteki medyczne i zanim przeczytamy o najnowszych produktach leczniczych na profesjonalnych farmaceutyczno-medycznych portalach takich jak np. apteki medyczne praca opinie, eksperci – na zlecenie wielkich koncernów farmaceutycznych – udają się w podróż do lasów tropikalnych, by odkryć ich niepoznany jak do tej pory, leczniczy potencjał. Dzięki takiej eksploracji na farmaceutyczne półki trafiło już ponad 3,5 tysiąca składników leczniczych. Pośród skrywanych w leśnych czeluściach zasobów, znaleziono okazy roślinne pozwalające wyleczyć bardzo dużą ilość różnego rodzaju dolegliwości. Przykładowo męczennica modra porastająca tereny Brazylii używana jest do leczenia nerwic. Wykazuje ona bowiem silne działanie uspokajające. Cinchona to nieocenione źródło chininy, która pozwala walczyć z przykrymi następstwami choroby malarycznej. Liść kasji skrzydełkowej są z kolei naturalnym środkiem używanym do zwalczania grzybic skórnych. Cukrzyków wspomaga w walce z chorobą Pasiflora, która swym działaniem przypomina insulinę. Z kory Taxus brevifolia uzyskuje się natomiast składnik pozwalając na walkę się z rakiem jajników.

Powyżej wymienione substancje stanowią jedynie małą garstkę, spośród leczniczych roślin, z których korzystają współczesne społeczności. Kto może wiedzieć, co jeszcze zostało do odkrycia? Być może w niedalekiej przyszłości to właśnie na dziewiczych terenach znajdziemy remedium na cywilizacyjne choroby XXI w.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s